
Nincs más hátra, mint tudatosan kell ez ellen (is) küzdeni. Megismerni, felismerni, és harcolni ellene. Nemcsak azért, mert egészségtelen, hanem azért is, mert visszájára fordulhat a dolog. Hogyan? Úgy, hogy pont az ellenkező hatást érjük el vele, mint amiért kialakulhatott.
A testünket nagy mértékben befolyásolják a különböző hormonok, amiknek a pontos működési mechanizmusát a legtöbb ember nyilván nem látja át, és nincs ideje/ lehetősége elmerülni a témában, hiszen ez egy külön tudomány....szóval állítólag az van, hogy létezik két hormon: a leptin és a ghrelin. A leptint a tesünk zsírsejtjei állítják elő, és az éhségérzet elfojtásáért felel. A ghrelint a gyomor termeli, és az étvágyérzetet befolyásolja.A kevés alvás/pihenés csökkenti a leptin- és növeli a ghrelinszintet. Ennek eredményeként növekedni fog az étvágyunk. És ez persze visszafelé is igaz: a több alvás/pihenés csökkenti az étvágyat, és ezáltal elősegíti a fogyást.
Továbbá alvás alatt az agyalapi mirigy több növekedési hormont termel, mint éber állapotban. Ez felel a sejtek regenerációjáért, a növekedésért, és a reprodukcióért. Ezért az anyagcserére is hatással van, gyorsítja azt. Plusz az izmaink növekedését is ugyanúgy elősegíti. A gyorsabb anyagcsere gyorsabb energiafelhasználást jelent, ami effektívebb fogyáshoz vezet. Ugyanez a helyzet a cortisol-lal is: a kevés alvás növeli a cortisol szintet, és a magas cortisolszint lassítja az anyagcserét.
Nagy szükség van tehát a sok pihenésre, alvásra, különösen ha sokat edz valaki, ugyanis a testünk ezalatt az idő alatt regenerálódik, pihen, ha úgy tetszik kiheveri azt az erőfeszítést, amit az edzés során produkált. Ha keveset pihenünk, akkor egy idő után a teljesítmény is visszaesik, és a testünk elfárad, mert nem hagyunk neki elég időt a regenerálódásra.
No comments:
Post a Comment