Wednesday, 19 February 2020

Mondani könnyű :)


Netes kutakodás eredményeként találtam ezt a 20 pontot, ami elmagyarázza, általában miért nem működik a fogyás az emberek nagy többségének. Érdekes....bár ugye mondani könnyű :)

1.      Talán fogysz, de nem veszed észre
Ha azt hiszed platózol, nem kéne rögtön megijedni. Attól még nem biztos, hogy nem fogysz. A testsúly néhány kilónyi mennyiséggel tud ingadozni. Ez függ attól is, hogy mit eszel, és a hormonok is hatással vannak rá. Na persze és a víz is. Az is lehet, hogy miközben veszítesz a zsírból, izmokat növelsz, pláne ha gyúrsz. Ha így van, az jó, hiszen effektíve nem fogysz, de a zsírtömegből veszítesz. Jó ötlet lehet, ha a mérlegen kívül mást is használsz a fejlődés méréséhez. Mondjuk centit, vagy tükröt….hogy lásd, a ruhák hogyan állnak rajtad. Ha 1-2 hétig stagnál a súlyod, akkor még nem kell aggódnod.

Lényeg: Izomnövekedés, emésztetlen étel, és vízhiány.

2.      Nem írod, mit eszel.
Ha fogyni akarsz, elengedhetetlen, hogy étkezési naplót vezess. Már csak a statisztika szerint is többet fogynak azok, akik így tesznek.

Lényeg: vezess naplót!

3.      Nem eszel elég fehérjét.
A fehérje a legfontosabb nutriens ha fogyásról van szó. Ha a 25-30% a bevitt kalóriának protein, akkor felgyorsul az anyagcsere, és kevesebb fogyasztásra sarkall. Csökkenti az édességvágyat is. (a „ghrelin” hormon-t befolyásolja, ami felel az éhségért) Ha eszel reggelit, legyen benne sok fehérje. Kimutatták, hogy aki fehérjében gazdag reggelit eszik, ritkábban éhezik napközben. A proteinfogyasztás segíthet a lelassult anyagcsere felgyorsításában is, és a visszahízás elkerülésében is.

Lényeg: egyél több proteint!

4.      Túl sok kalóriát fogyasztasz. Egész egyszerűen sokan azért nem fogynak tovább, mert túl sokat esznek. Az energiára ugyan szükség van, de számold a kalóriákat, s legalább 30%-uk legyen protein.

Lényeg: egyél kevesebbet!

5.      Nem teljes ételeket eszel. Az ételek minőségi nagyon fontos. A feldolgozatlan, teljes értékű élelmiszerektől jobban érzed magad, és kevésbé dobják meg a vércukorszintet, ergo nem leszel annyira és olyan hamar éhes.

Lényeg: ne egyél annyi junk-ot!

6.      Nem gyúrsz. Nagyon fontos a fogyás szempontjából, hogy végezz valami anaerob munkát, például emelgess súlyokat. Ez karban tartja az izmaidat, ami megelőzi, hogy azokat égesd a zsír helyett.

Lényeg: Gyúrj!

7.      Zabálsz. Akár egészséges kajákat is. A zabálás gyakori jelenség a fogyózóknál. Gyorsan, nagy mennyiségű étel elfogyasztása, ami általában több, mint amennyire a testünknek szüksége lenne. Persze a legrosszabb, ha junk kaját zabálunk, de ugyanolyan hatása van annak is, ha magokat, mag-vajakat, ét-csokit, vagy sajtot zabálunk. Mert attól, hogy egészséges, még a kalória benne van. Ha számszakilag nézzük, egy ilyen zabálós alkalom tönkre tudja tenni egy egész hétnyi diéta munkáját.

Lényeg: Ne zabálj!

8.      Nem kardiózol. A kardió-mozgások azok, amik során a szívverésed felgyorsul…futás, bringázás, úszás. Ez az edzésfajta nagymértékben javítja az egészségünket. Plusz hatékonyan égeti a zsírt.

Lényeg: Kardiózz! Különösképpen napközben. Az edzés hiánya okozhat plató-effektust.

9.      Iszod a cukrot. A cukros üdítők a leginkább hizlaló dolgok közé számítanak. Az agy általában nem ételnek veszi, így nem számolja bele az anyagcserébe, és nem leszel tőle kevésbé éhes. Nem laksz jól egy kólával, viszont a kalória igenis benne van. Gyümölcslevek szintén tele vannak kalóriával.

Lényeg: Ne igyál cukros üdítőt!

10.   Nem alszol eleget. A kutatások szerint a rossz/kevés alvás az egyik legnagyobb kockázati tényezője az elhízásnak.

Lényeg: Aludj sokat és jól!

11.   Nem veszel vissza a CH-ból. A kutatások szerint az alacony-CH diéta sokkal hatékonyabb, mint az alacsony-zsír diéta. Nem beszélve a cukorbetegség/inzulinrezisztencia kockázatáról. Az alacsony CH-diéta jó irányba befolyásolja sok anyagcsere szempontjából lényeges összetevők szintjét, pl. triglyceridek, HDL koleszterin, vércukor, stb.

Lényeg: Ha megáll a fogyás, egyél kevesebb CH-t (Szénhidrátot) !

12.   Túl gyakran eszel. Legenda csupán, hogy az „egyél többször, de keveset” elv segít a fogyásban és a jó anyagcserében. A valóságban nem, vagy nagyon kis mértékben befolyásolja az anyagcserét. Mellette nevetségesen nagymértékben megnehezíti a dolgunkat, pláne ha egészséges ételeket akarunk fogyasztani. Pont ennek az ellentéte, az ún. időszakos koplalás, ami viszont nagyon hatékonyan tudja belendíteni a fogyást.

Lényeg: A túl gyakori étkezés kalóriatöbblethez vezethet.

13.   Nem iszol eleget. Már vizet, persze. Kísérlettel bizonyították be, hogy azok, akik fél liter vizet megittak minden egyes étkezésük előtt fél órával, 44%-al több súlyt vesztettek, mint a kontroll csoport.

Lényeg: igyál minden étkezés előtt fél órával fél liter vizet!

14.   Túl sokat iszol. Mármint alkoholt. Ha inni akarsz, próbálj meg röviditalt null-kalóriás üdítővel keverni, ez a legideálisabb megoldás. Vodka-narancs, vagy gin-tonik, vagy whiskey-kóla…..cukormentes üdítőkkel. Kevesebb kalóriát fogsz fogyasztani, mintha boroznál, söröznél, vagy édes likőröket innál. egyébként magának az alkoholnak minden grammja 7 kalória.

Lényeg: sör,bor,likőr helyett rövid+zéró üdítő.

15.   Nem eszel „figyelmesen”. Az „figyelmes” étkezés alatt azt étjük, hogy lassan enni, nem elterelve mással a figyelmünket közben, alaposan megízlelve és élvezve minden falatot, miközben éberen figyeljük az agyunk természetes jelzéseit arról, hogy mikor elég. Íme néhány tipp :
·        ne tereld el a figyelmed, ha eszel. Ne csinálj közben semmi mást!
·        Lassan egyél, alaposan rágj meg minden falatot! Figyelj a színekre, az illatokra, az ízekre és a textúrákra!
·        Ha érzed, hogy kezdesz jóllakni, igyál meg egy pohár vizet, és hagyd abba az evést!

Lényeg: Mindig egyél „figyelmesen”. A „figyelmetlen” evés az egyik fő oka annak, hogy az emberek nem tudnak lefogyni.

16.    Lehet néhány egészségügyi ok, amiét nem megy a fogyás. Pajzsmirigy működési gondok például, vagy PCOS, vagy alvási gondok. Vannak továbbá olyan gyógyszerek, amik szintén megnehezíthetik a fogyást, vagy épp a hízást segítik elő. Ha úgy érzed, ezek közül bármelyik releváns lehet, keress fel egy orvost és konzultálj vele!

Lényeg: Ha egészségügyi problémára gyanakodsz, keress fel egy orvost!

17.   Junk kaja függő vagy. Egy 2014-es kimutatás szerint Európa és Észak-Amerika lakosságának 19,99%-áról elmondható, hogy étel-függő. Ez hasonló a hagyományos drog-függőséghez. Ha véletlenül ebbe a csoportba tartozol, bizonyos ételekből való kevesebb fogyasztás vagy annak teljes elhagyása konkrétan lehetetlennek tűnik számodra. (Mondjuk, azt mondod, hogy XY ételről/italról nem vagy hajlandó lemondani semmilyen körülmények között). A megoldás egy célzott terápia lehet.

Lényeg: Ha függő vagy, keress segítséget!

18.   Túl régóta koplalsz. A túl hosszú ideig tartó fogyókúra nem jó. Ha egy jelentősebb mennyiségű túlsúlytól már megszabadultál, és Plató-hatásban vagy, talán itt az ideje egy kis pihenőnek. Emeld meg a bevitt kalóriamennyiséget párszázzal, emelj súlyokat, és aludj többet! Építs izmokat és pihenj! 1-2 hónap pihenő után folytathatod a diétát!

Lényeg: A platónak lehet az is az oka, hogy pihenned kell

19.   Túl sokat vársz. A fogyás egy lassú folyamat. A legtöbb ember elveszíti a türelmét mielőtt elérné a célját. Eleinte gyorsan megindul a fogyás, de igen kevés ember tudja a 0,5-1 kg heti fogyást hosszú távon produkálni. Szintén jellemző gond, hogy irreális/megvalósíthatatlan célokat tűzünk magunk el mind az edzésterv, mind egészséges életmód tekintetében. az igazság az, hogy nem mindenki body-builder vagy szupermodell. A képek, amiket az újságokban látunk, gyakran hamisak. Ha már veszítettél súlyt, és jól érzed magad, de nem tetszik, amit a mérleg mutat, talán itt az ideje, hogy elkezdj azon dolgozni, hogy elfogadd magad. Néha a súlyod elér egy egészséges pontot, ahol a tested kényelmesen érzi magát. Sok esetben ezen a ponton túlmenni vagy nem éri meg, vagy lehetetlen küldetés.

Lényeg: Ne várj el lehetetlent és fogadd el magad, amikor itt az ideje.

20.   Túlságosan a fogyásra koncentrálsz. A fogyókúrák szinte sosem működnek nagyon hosszú távon. A kutatások szerint a hosszú távon fogyózók egy idő elteltével súlytöbbletet szednek fel. A kemény fogyókúrával kitűzött testsúly-cél helyett próbálj meg inkább arra koncentrálni, hogy egy boldogabb, egészségesebb, és fittebb ember legyél! A testednek add meg a minőségi és a szükséges tápanyagot ahelyett, hogy éhezteted, és hagyd, hogy a súlyvesztés „csak” a mellékhatás legyen!

Lényeg: A fogyózás nem megy hosszú távon. Ha hosszú távú céljaid vannak, koncentrálj arra, hogy egészségesebb életmódbeli szokásokat építs be az életedbe!

Monday, 3 February 2020

Nem csoda

Néha látom itt-ott a neten azt a mémet, amin egymás mellett a régmúlt és a mai helyzet van a mobiltelefonálás és a dohányzás párosításával. régen a 2032-es nokia és a Malbi...ma meg az ájfón meg a sodrott spangli. Sosem dohányoztam rendszeresen, kamaszkoromban próbáltam rászokni, mert azt hittem milyen menő, de szerencsére nem sikerült. De a mondanivalóval nagyon egyet értek. A mai világban egyre inkább átveszik az uralmat a kütyük, és a hozzájuk járó szolgáltatások. Egy háztartási költségvetésben ma már szinte több olyan tétel foglalja le a pénzt, ami effektíve semmi kézzelfoghatót nem takar, hanem szolgáltatást, ami általában nemcsak pénzünket, de az időnket is elveszi. Internet, spotify, netflix, playstation....és sorolhatnám tovább.

Nyilván a fogyasztást megcélzó okos marketing propaganda ezerrel hajtja a kereket, amíg lehet, és az emberek boldogan megveszik a túlárazott, cukorral teli kekszet, mert az gluténmentes például. Tehát az nekünk jó. Évről évre kötelező frissíteni az operációs rendszereket, mert ha nem, akkor nem fog működni rendesen a telefon vagy a laptop...viszont minden egyes újabb rendszer nagyobb hardver-követelményeket támaszt, így tehát időnként kötelező lecserélni újra a kütyüt, mert már nem elég gyors vagy nem elég erős. Közben tonnaszám keletkezik a sok elektromos hulladék. (Autókról nem is beszélve, amiből szintén 3 évente újba kell beleülni, mert az a trendi meg a menő, miközben a használt autók ezerszer gazdaságosabban üzemeltethetők lennének, ha foglalkoznának velük)

Arra bátorítanak, hogy ne vásároljunk műanyag zacskóban, és alaposan mossuk ki az üvegeket, mielőtt szelektíven tárolva a kukába tesszük....miközben a nagy moguloknak eszük ágában nincs lemondani a nagy profitról, és mondjuk visszaváltható palackokba tenni az üdítőt. Mindig minket, a kisembereket ösztökélnek, minket tesznek felelőssé, mitőlünk várnak áldozatokat, miközben azok, akik valóban tehetnének valamit, szarnak mindenre, és csak a profitot kergetik. Ráadásul sokszor értelmetlenül, hiszen van bőven pénz már így is....de ugyebár egy nagy cégnek évről évre több hasznot kell termelnie, bármi áron....

Egy ilyen világban nem csoda, ha valaki küzd a túlsúlyával, és nehéz megvalósítania az egészségesebb életmódot. Az orrunk alá van dörgölve minden percben egy csomó olyan dolog, ami eltereli a figyelmünket, és megnehezíti a dolgunkat. Elvakítanak a fények, megyünk, amerre terelnek minket. Tudom, sokszor írok erről, de talán azért, mert sokat is foglalkoztat. Sokszor dühít, hogy százszor előbb kapok gluténmentes akármit, mint mondjuk cukormentes vagy csökkentett kalóriatartalmú terméket. Pedig úgy gondolom, ezerszer több kövér van, mint cöliákiás.  Dühít, hogy a cukorlobbi eredményesen szajkózza, hogy a sok mesterséges édesítő rákot meg egyéb szörnyűségeket okoz....és arra ösztönöznek, hogy vegyél inkább nádcukrot, meg kókuszcukrot, vagy nyírfacukrot. 

Általában két dologból szokott nem elég a rendelkezésre állni: pénz és idő. Az emberek nagy többsége ennek a két tényezőnek a kergetésével múlatja el az életét, és a nagy rohanásban általában pont azokra a dolgokra nem jut elég idő, amire igazán kéne. Például a saját egészségünkre, az életmódunkra.