Wednesday 1 February 2017

Életmód és arcszerkezet

Sokszor visszatérő téma a mozgás, és a mozgásnak, sportnak a testsúlyra gyakorolt hatása. Másfelől megfogalmazva ugyebár a 'segít-e a fogyókúrán, ha sportolok?' című témakör. Nos, tudom, ebben a témában kifejezetten szokatlan az álláspontom. Én ugyanis vastagon abban hiszek, hogy a mozgás alapvetően nem a lefogyásban, legfeljebb a súly megtartásában játszik nagyon komoly szerepet.

Tény, hogy ez nem jó dolog. Vagy inkább nem kellemes....mert hány és hány ember gondolja, hogy megúszhatja a fogyáshoz vezető úton az éhezést, ha cserébe mozog egy kicsit. Ezzel az a gond, hogy a mozgásos tevékenységbe általában nem számolódik bele a glikogén tartalék eltüzelése, és a felhasznált kalóriamennyiség, pedig ha mindenki kiszámolná ezeket a számokat, akkor valószínűleg kevésbé csúszna le a bödön jégkrém az izzasztó menet után azzal az érzéssel, hogy nem baj, hiszen lemozogtam. Egy fél órás futás, vagy egyéb aerob mozgás végez a glikogénnel, egy újabb fél óra lenne a zsírégető munka. És akkor beszélhetnénk 3-4-500(intenzitástól függ) kalória elégetéséről. De egy bödön fagyi simán megvan 1250 is, ha nem több. 

És persze általában aki egy órát minimum képes lefutni, az nem szokott utána befagyizni. Vagy helyesebben fogalmazva, aki szeret befagyizni, az jellemzően nem képes egy órán keresztül futni.
Szóval én abban hiszek, hogy fogyni csak kalóriadeficittel lehet, viszont ha már elértük a célt, és a következő feladat az, hogy meg is tartsuk a súlyt, akkor ebben már komoly segítség lehet a mozgás.

A legtöbb esetben én nem csak pacekból vagyok ennyire okos, hanem szinte a kezdetektől fogva dokumentálok mindent. Mit eszek, mit mozgok, hogy nézek ki, hány kiló vagyok, hány centik a körfogataim, ésatöbbi. Namost éppen ezért például össze tudom hasonlítani a saját arcaimat 2013-ból, 2015-ből, és 2017-ből, kifejezetten olyan pontokban készült felvételekkel, amiken pontosan ugyanakkora volt a súlyom. És azt látom, hogy egész más a fejformám. És más a testem szerkezete is. Pedig a súly dekára ugyanannyi. Akkor mégis mi okozza a különbséget? Nyilván az, hogy 2013-ban éppenhogy túl voltam a lefogyáson, és elkezdtem visszaállni a rendes életbe, 2015-ben már elkezdtem az aktív sporttevékenységeket, 2017-re pedig rutinból megvan a napi több órás edzés, masszívan beleépítve a mindennapjaimba.
Én ebből azt látom, hogy a mozgásnak, a sportnak óriási ereje van, de nem a fogyásban, sokkal inkább az alakváltozásban. Ugyanezért becsapós a BMI is, mert az csak bután a magasságból és a súlyból számol...de ugyebár van súlya az izomnak, is, meg a zsírnak is, és azt a BMI kalkulátor nem tudhatja, melyikből mennyi van.

No comments: